Červenec 2016

Proměny současných médií

27. července 2016 v 19:48
V dnešní době zažíváme revoluční proměnu médií a žurnalistiky, která probíhá v několika rovinách. Jejími viditelnými projevy jsou sbližování technologií nebo žánrů. Průměrný čas věnovaný příjmu mediálních obsahů dnes v Česku překračuje čas věnovaný spánku. Podstatnou část života žijeme s médii, což umožňují individualizovaná mobilní média. To je novodobé otroctví a našimi otrokáři jsou chytré mobilní telefony a tablety.

Rozvoj technologií a jejich používání

S příchodem chytrých mobilů začali uživatelé na jednom přístroji konzumovat různá média (noviny, rozhlas, sociální sítě, televize, internet). Zároveň přestávají diváci, čtenáři, posluchači být jenom pasivními příjemci obsahu, ale sami se na jeho vytváření podílejí. Příkladem na Wikipedie, Česká filmová databáze apod.

Mění se šíření obsahu v prostoru

Díky internetu mohou autoři textů, hudby, klipů a dalšího obsahu dobýt celý svět a zasáhnout globální trhy. Na druhou stranu lokální obsahy, např. televizní seriály, se musejí přizpůsobovat publiku v jiných regionech, aby jim příslušníci jiné kultury porozuměli.

Informace přináší mobilní žurnalistika

Mění se způsob práce v médiích, rozvíjí se mobilní a datová žurnalistika. V audiovizuální tvorbě i žurnalistice narůstá tzv. multiskilling, tedy schopnosti zvládat vícero profesních dovedností najednou. Spolu s totální přeměnou reklamního trhu a s boomem distribučních kanálů se vytváří mnohem více obsahu než před 15-20 lety.

Regulace tradičních médií a internetu

Zatímco tradiční média (tisk a televize) jsou v současné době přeregulovaná a ztrácejí své publikum, internetem se obsah šíří okamžitě, volně a téměř bez omezení. Snahy o regulaci internetu narážejí na odpor uživatelů. Televize často řeší otázku, jak se stavět třeba k videím Islámského státu, která jsou na internetu volně dostupná. Tradiční média využívají internetové kanály k posílení vlastních značek a ke komunikaci se svými fanoušky.